Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Razmontirana ekipa iz „Granda” u ANB-u * Razmontirana ekipa iz „Granda” u ANB-u * Odluka o protjerivanju nema potpis ministra * Država diže ruke i od Plovidbe * Lazović: Neću se predati bez borbe * Letjeli avioni, kapali milioni * DPS i SDP prijete brzim izmjenama zakona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Rok Đonlešaj:
Božićnu radost obuzela je briga za egzistenciju i živote bolesnih.

Vic Dana :)

Pita Perica mamu:
- Mama, kada ljudi umru, da li se pretvore u prašinu?
- Da - odgovori mama.
- Auuu, onda je neko umro ispod mog kreveta!


Koliko često perem ruke zbog korone, počela je da mi se na dlanovima vidi tablica množenja iz osnovne škole.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Pazarni dan PRIMJENA BESPILOTNIH LETJELICA SA MULTISPEKTRALNOM KAMEROM U POLJOPRIVREDI
Mr Balša Bajagić, doktorand na Biotehničkom fakultetu u Podgorici, Univerzitet Crne Gore Dron u jednom letu „pregleda” više hektara usjeva Ovaj savremeni vid nadgledanja zasada ili usjeva, omogućava proizvođaču da na vrijeme uoči i brzo reaguje kako bi suzbio anomaliju u proizvodnji Naučnici su u pojedinim istraživanjima ustanovili da je moguće otkriti rane simptome određenog patogena na vinovoj lozi, koristeći ovaj vid monitoringa
Dan - novi portal
U novije vrijeme bespilotne letilice pronalaze sve veću primjenu u poljoprivredi. Dronovi koji se koriste u poljoprivredi za optimizaciju poljoprivrednih operacija, povećanje proizvodnje i praćenje usjeva. Sva snimanja pomoću drona zasnivaju se na praćenju različitih spektara svjetlosti. Multispektralna snimanja predstavaljaju snimanja više svjetlosnih spektara koji su izvan vidljivog dijela svjetlosti, npr. infracrveni dio. Postoji više vrsta dronova kao i više vrsta kamera (senzora) za praćenje poljoprivrednih zasada. Tako određeni dronovi imaju u sebi ugrađen senzor ili više njih koji bilježe različite spektre svjetlosti, dok postoje i vrste dronova koji imaju mogućnost nadogradnje senzora sa sposobnostima da bilježe multispektralna snimanja. U posljednjih 30 godina sve su više u upotrebi podaci o slikama koje bilježe multispektralne senzori drona, naročito u istraživanjima koja se odnose na vegetaciju, zbog povezanosti između spektralnih svojstava i biohemijskih, biofizičkih svojstava biljaka. Primjena ovih letilica u poljoprivredi za sada se uglavnom zasniva na korišćenju u cilju kontinuiranog nadgledanja i ranog otkrivanja anomalija u zasadima. U nekoliko istraživanja potvrđeno je da korišćenjem drona sa određenom multispektralnom kamerom doprinosi ranijem detektovanju određene promjene u vegetaciji. Pojednostavljeno, ovaj sistem funkcioniše po principu da dron u jednom letu snima kompletnu proizvodnu parcelu ili dio koji proizvođač želi, a zatim se te slike pomoću odgovarajućeg kompjuterskog programa tumače. Dron sa multispektralnom kamerom u jednom letu koji traje od 10 do 30 minuta može da „pregleda” više hektara usjeva, tako da ovaj sistem umnogome olakšava svakodnevicu savremenog poljoprivrednog proizvođača. Ovaj savremeni vid nadgledanja zasada ili usjeva, omogućava proizvođaču da na vrijeme uoči i brzo reaguje kako bi suzbio anomaliju u svojoj prozivodnji. Do sada su naučnici u pojedinim istraživanjima ustanovili da je moguće otkriti rane simptome određeno štetnog organizma (patogena) na vinovoj lozi, koristeći ovaj vid monitoringa.
Kako je u svijetu aktuelna kontrolisana upotreba sredstava za zaštitu bilja, u razvijenim zemljama već je počelo eksperimentalno primjenjivanje bespilotnih letilica (dronova) u funkciji uređaja za aplikaciju sredstava za zaštitu bilja.
Ovakav vid prskanja namijenjen je za lokalizovano tretiranje inficiranih djelova zasada. Sistem aplikacije sredstava za zaštitu bilja pomoću drona funkcioniše tako što dron u toku leta svojim senzorima bilježi promjene u samom zasadu, a nakon obrade slika pomoću kompjuterskog programa dronu se zadaje lokacija u zasadu koju treba tretirati. Na ovaj način prskaju se samo kritični djelovi zasada, smanjuje se upotreba sredstava za zaštitu bilja i sprečava se kontaminacija životne sredine.
Mr Balša BAJAGIĆ,
doktorand na Biotehničkom fakultetu
u Podgorici, Univerzitet Crne Gore



Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"